Jak odolat adventnímu šílenství a získat energii

Adventní šílenství

Klasik říká, že doba šílí a většinou touto dobou šílíme my. Šílí vlastně úplně všichni, prodavači, zákazníci, zaměstnavatelé…Doba adventní je jednou z nejhektičtější částí roku, pochopitelně s vyvrcholením na Štědrý den. To pak spousta lidí kolabuje doslovně nebo obrazně.

Ještě před pár lety jsem adventní šílenství také praktikovala. Jsem docela extrovertní typ, takže pro mě bylo těžké odolávat všem těm vánočním lákadlům a setkáním. Je vlastně hezké, že si na mě lidé vzpomenou na Vánoce. Když si ale vzpomenou všichni ve stejnou dobu, tak to nedávám ani já, blíženec.

Pak jsem někde zaškobrtla o koncept žití v souladu s rytmy přírody. Přišlo mi to, upřímně, jako MEGA utopie. Ovšem někde v hloubi duše, mě ten koncept přitahoval.

„Co je v přírodě, to je pravda“.

Dnešní městský člověk (třeba já) normálně moc v rytmu přírody nežije. Celoročně má nejen umělé světlo a teplo, ale i třeba i jahody a rajčata (ty teda už nekupuju).

Každopádně jsem pomalu, ale jistě začala vědomě pracovat na zklidnění v době adventní. A musím říct, že to má svůj šarm a přínos. Hodně vnímám, že je to energii a vitalitě. Když v zimně jedu jako blázen, chybí mi energie na jaře (ano, jarní únava, schlíplost) a vzpamatovávám se ještě létě. Naopak, když se zklidním, pociťuji na jaře nadšení.

Zklidnění nám přináší napojení, naladění. To platí všeobecně kdykoli, v době adventu však trojnásob. Nechce snad každý prožít Vánoce plné klidu a míru? Právě zklidněním jim děláme cestu do své domácnosti.

Jak to zařídit?

Mojí zkušeností je, že je těžké jít z nuly na sto procent. Chtít to od sebe a třeba i od rodiny, může naopak přinášet stres.

Sama jsem se vydala spíš cestou okrajování. Nejdřív jsem okrajovala takzvané povinnosti, abych měla více času na radovánky. Pak jsem začala i ty radovánky dělit na ty, co mi opravdu dělají radost a ty z povinnosti, setrvačnosti a bůhví jaké. Pak jsem trochu sáhla na dárky, blízkým i rodině. To je pole, kde vnímám opět hodně povinnosti a tzv. slušnosti, setrvačnosti a zbytečnosti.

Loni jsem experimentovala a v době kolem slunovratu chodila spát v 9 hodin. To je na mé poměry opravdu brzy. Byla jsem překvapená, že se mi vůbec podařilo usnout. Ten spánek byl nepopsatelně sladký, takže letos do toho jdu zase. Radostí bylo, že se mi podařilo získat i rodinu.

Aktivně si lze vytvořit klidnější předvánoční dobu tím, že nějaké věci budeme delegovat např. mytí oken, dobře se zorganizujeme dopředu >>> mrkněte na tyto Vánoční plánovače zdarma <<<< a na zbytek se prostě vykašlem.

Co vypustit?

Prach za skříní ani upatlané okno Vánoce nezničí. Nervozita, napětí a vyčerpání, ano.

  • Náročný úklid, cídění všeho možného i nemožného a odsouvání nábytku. Stačí uklidit tak, abyste se cítil/a příjemně. Prach za skříní Vánoce nezničí. Nervozita, napětí a vyčerpání, ano.
  • Pečení druhů cukroví, které nikdo nejí a/nebo do zásoby až na leden.
  • Společenské akce a setkání, která nepřináší radost.
  • Dárky. Dát dárek z lásky a splnit někomu přání či jen potěšit je něco velmi krásného. Často však vůbec nemáme nápad, co dát. Ovšem máme velký seznam lidí, kterým „něco dát musíme„. Je dobré se z tohoto kruhu vymanit nebo začít vymaňovat. Je to opravdu zbytečná energie, peníze a navíc i ekologická zátěž.
  • Alkohol. Moje osobní zkušenost je, že je lépe i ubrat na konzumaci alkoholu. Není hned nutné se úplně vzdávat svařáčku, ale měla by to být spíše záležitost k potěšení smyslů než rutina.

Čemu se naopak věnovat?

  • Hovorům při svíčce nebo krbu.
  • Rozjímání osamotě, klidně v dece a s teplým čajem.
  • Spánku a odpočinku.
  • Všemu, co dělá radost tělu i duši např. voňavá horká vana.
  • Vděčnosti za všechno, co rok přinesl i odnesl.

Další rozměr

Už jsem zmiňovala aspekt vitality, ale je tu i další rozměr. Zklidněním, rozjímáním a vyhodnocováním se loučíme s rokem minulým. Když své lekce alespoň trochu pochopíme a přijmeme, je opravdu velká šance, že se v příštím roce nebudou opakovat. Nový rok prostě přivítáme s čistým štítem a jako zralejší bytosti.

Krásný a klidný čas adventní přeje

Linda

Linda Berger
je koučkou, propagátorkou metody EFT, milovnicí rituálů a vůbec všeho, co souvisí s hojností. Ukazuje lidem, jak odhodit své vnitřní bloky k penězům a jak se naladit na vlnu hojnosti. Je také autorkou eBooků Finance jako zrcadlo vnitřního nastavení, Cesty k hojnosti a on-line kurzu V hojnosti. Více se dozvíte zde.
Komentáře