Proč o adventu zpomalit a jak na to.

Ač advent bývá dobou plnou stresu, shonu a vánočního šílenství, je možné si ho užít v klidu. Přínosy to má nejen na rodinnou atmosféru, ale i dlouhodobě na naší energii. Přesně tak, na naší vitalitu a v zásadě i na to, jestli na jaře pocítíme příval jarní energie nebo únavu.

Adventní šílenství

Ještě před pár lety jsem adventní šílenství praktikovala také. Jsem docela extrovertní typ a navíc jsem ani neznala nic jiného.

Pak jsem někde zaškobrtla o koncept žití v souladu s rytmy přírody. Přišlo mi to, upřímně, jako MEGA utopie. Ovšem někde v hloubi duše, mě ten koncept přitahoval.

„Co je v přírodě, to je pravda“.

Dnešní městský člověk (třeba já) normálně moc v rytmu přírody nežije. Celoročně má nejen umělé světlo a teplo, ale i třeba i jahody a rajčata (ty teda už nekupuju).

Každopádně jsem pomalu, ale jistě začala vědomě pracovat na zklidnění v době adventní. A musím říct, že to má svůj šarm a přínos, a to právě na energii a vitalitě. Když v zimně jedu jako blázen, chybí mi energie na jaře (ano, jarní únava, schlíplost) a vzpamatovávám se ještě létě. Naopak, když se zklidním, pociťuji na jaře nadšení a opravdu vlnu nové energie.

 

Zklidnění nám přináší napojení, naladění. To platí všeobecně kdykoli, v době adventu však trojnásob. Nechce snad každý prožít Vánoce plné klidu a míru? Právě zklidněním jim děláme cestu do své domácnosti.

Jak to zařídit?

Pro mě osobně bylo těžké jít z nuly na sto procent. Chtít to od sebe a třeba i od rodiny, může naopak přinášet stres.

Schůdnější pro mě byla cestou okrajování. Nejdřív jsem okrajovala takzvané povinnosti, abych měla více času na radovánky. Pak jsem začala i ty radovánky dělit na ty, co mi opravdu dělají radost a ty z povinnosti, setrvačnosti a bůhví jaké. Pak jsem trochu sáhla na dárky, blízkým i rodině. To je pole, kde vnímám opět hodně povinnosti a tzv. slušnosti, setrvačnosti a zbytečnosti.

Před pár lety jsem začala experimentovat se spánkem  době kolem slunovratu. Začala jsem chodit spát v 9 hodin. To je na mé poměry opravdu brzy. Byla jsem překvapená, že se mi vůbec podařilo usnout. Tenhle spánek je nepopsatelně sladký, takže letos do toho jdu zase. Dokonce se mi podařilo získat i rodinu.

Aktivně si lze vytvořit klidnější předvánoční dobu tím, že nějaké věci budeme delegovat např. mytí oken (už slyším ty námitky), dobře se zorganizujeme dopředu, určíme si priority a na nedůležité se prostě vykašlem.

Prach za skříní ani upatlané okno Vánoce nezničí. Nervozita, napětí a vyčerpání, ano.

Co lze okrájet?

  • Náročný úklid, cídění všeho možného i nemožného a odsouvání nábytku. Stačí uklidit tak, abyste se cítil/a příjemně. Prach za skříní Vánoce nezničí. Nervozita, napětí a vyčerpání, ano.
  • Pečení druhů cukroví, které nikdo nejí a/nebo do zásoby až na leden.
  • Společenské akce a setkání, která nepřináší radost.
  • Dárky. Dát dárek z lásky a splnit někomu přání či jen potěšit je něco velmi krásného. Často však vůbec nemáme nápad, co dát. Ovšem máme velký seznam lidí, kterým „něco dát musíme„. Je dobré se z tohoto kruhu vymanit nebo začít vymaňovat. Je to opravdu zbytečná energie, peníze a navíc i ekologická zátěž.
  • Alkohol. Moje osobní zkušenost je, že je lépe i ubrat na konzumaci alkoholu. Není hned nutné se úplně vzdávat svařáčku, ale měla by to být spíše záležitost k potěšení smyslů než rutina.

Čemu se naopak věnovat?

  • Hovorům při svíčce nebo krbu.
  • Rozjímání o samotě, klidně v dece a s teplým čajem.
  • Spánku a odpočinku.
  • Všemu, co dělá radost tělu i duši např. voňavá horká vana.
  • Vděčnosti za všechno, co rok přinesl i odnesl.

Další rozměr

Už jsem zmiňovala aspekt vitality, ale je tu i další rozměr. Zklidněním, rozjímáním a vyhodnocováním se loučíme s rokem minulým. Když své lekce alespoň trochu pochopíme a přijmeme, je opravdu velká šance, že se v příštím roce nebudou opakovat. Nový rok prostě přivítáme s čistým štítem a jako zralejší bytosti.

Krásný a klidný čas adventní přeje

Linda

PS. Skvělým dárkem beze stresu a honění se jsou Magnety hojnosti. Objednat si je můžete z pohodlí svého domova TADY >>>

Linda Berger
je koučkou, propagátorkou metody EFT, milovnicí rituálů a vůbec všeho, co souvisí s hojností. Ukazuje lidem, jak odhodit své vnitřní bloky k penězům a jak se naladit na vlnu hojnosti. Je také autorkou eBooků Finance jako zrcadlo vnitřního nastavení, Cesty k hojnosti a on-line kurzu V hojnosti. Více se dozvíte zde.
Komentáře