Byla jsem mladá a žila ze dne na den.
„Ňák bylo, ňák bude.“ Neměla jsem žádné cíle a už vůbec ne ty finanční. V blaženém stavu nevinnosti snoubící se s blbostí jsem chtěla být hlavně spokojená. Ani jsem nesnažila pátrat po tom, co to vlastně je. A taky jsem opravdu moc chtěla, aby byl spokojený můj partner. Co chce on, bylo jasné. Když jsem se z tohoto stavu probudila, byla jsem ve velké (nejen) finanční díře.
Zákon přitažlivosti fungoval jako vždy bezchybně a já zjistila, že jedu ve scénáři, který není můj a ve kterém mi není dobře.
Dobrým důvodem k vytvoření si finančních cílů je právě zákon přitažlivosti. Jasně říká, že tam kam jde pozornost, jde i energie a tato oblast roste. Hodně lidí však od peněz raději odvrací zrak anebo se koncentrují na jejich nedostatek. Co si tím asi přitahují? Právě finanční cíle pomáhají dát pozornost tím správným směrem.
Kam jde pozornost, tam to roste.
Z výzkumů i praxe vyplývá, že většina lidí nemá žádné finanční cíle. Docela obstojně to vysvětluje, proč většina lidí je v oblasti peněz odkázána náhodě a štěstí. To obvykle funguje nějakou dobu, pak ale…
Není náhodou, že snad v každé knize věnované úspěchu a seberozvoji je pozornost věnována právě cílům. Cíle dělí úspěšné od neúspěšných. Není tomu jinak ani v oblasti peněz a životního stylu.
Když už víte, proč je fajn si takové cíle vytvořit, pojďme se podívat, jak na to. Stačí začít něčím malým, ale začít. Něco lze udělat hned, něco může trvat. Prvním krokem může být i získání informací.
Pár příkladů malých cílů:
Jsou to drobné kroky, ale dlouhodobě mají kumulativní efekt. Podstatný je také jejich vliv na naší identitu ve vztahu k penězům. Jestli sebe vnímám jako někoho, kdo absolutně nemá přehled nebo jako někoho, kdo si zakládá svou finanční budoucnost, je opravdu velký rozdíl.
Je jednoduché si říct „chci milión“. „Chci milión“ za měsíc nebo za rok, za dva?
Osobně si nemyslím, že milión je dobrý cíl pro každého. Jsme přeci každý někde jinde. Dobré je třeba začít navýšením svého současného příjmu o jednu třetinu. Máte-li rád/a výzvy, můžete částku hned zdvojnásobit.
Čím větší cíl, tím lepší plán je třeba mít a hlavně je důležité začít kmitat. Opravdu platí:
Chceš-li mít to, co jsi ještě nikdy neměl, musíš udělat něco, co jsi ještě nikdy neudělal.
Začněte se konkrétně zabývat tím, jak cíle dosáhnout. Finanční cíle se nemusí týkat jen příjmu, ale i úspor a snížení dluhu.
Cítíte velký odpor k tomu dát si cíle? Určitě jsou období v životě, kdy je fajn dát si od všeho pauzu a nic neplánovat. Pokud v tomto stavu setrváváte dlouho, riskujete tím nejspíše stagnaci anebo to, že se stanete součástí cílů jiných lidí. To nemusí být nutně špatné, pokud je to v souladu s tím, co chceme.
Obvyklým důvodem vyhýbání se tomu, dát si cíl (finanční nebo jiný), je podvědomé přesvědčení, že to nevyjde. Člověk si tedy podvědomě šetří případné zklamání.
Ještě častěji nám začnou vylézat bubáci. Cítí se novým cílem, směrem nebo snem prostě v ohrožení. Vylézají v různých převlecích, tváří se chápavě i racionálně. Jsou však jenom strach a ten nás většinou drží přesně tam, kde nás chce mít. Zná nás mnohdy lépe, než se známe sami. A my máme volbu ho přijmout nebo odmítnout.
S láskou Linda
P. S.: Chceš zjistit, co ti brání nastavit si finanční cíle a žít v bohatství? Klikni ZDE a zjisti více.