Hlavní a alternativní body EFT a jejich význam

Autor: Nick Ortner
S laskavým svolením The Tapping Solution přeložila: Linda Berger

Často dostávám otázku, proč pro EFT používáme určité body a jestli jsou nějaké alternativy. Třeba v situacích, když nechceme ťukat na obličej. Další otázky pak směřují k tomu, proč zrovna tyto body a jaký mají význam.

V tomto článku najdete vše na jednom místě.

Tradiční EFT sekvence

Možná už víte, že „ťukání“ nebo EFT (Techniky emocionální svobody) je založeno na principech čínské akupunktury a akupresury. Na těle je spousta bodů, které nám umožňují přístup k meridiánům.

Zakladatel EFT, Gary Craig, použil některé z těchto bodů a vytvořil sekvenci, které je jednoduchá na osvojení a zároveň je možno ji použít takřka v každé situaci při ťukání.

Tato originální sekvence bodů je dnes ještě zjednodušená a to je to, co obvykle znáte pod pojmem EFT série/sekvence.

EFT_body

Dnes praktikuje EFT spousta lidí a ani nezná význam jednotlivých bodů. K účinku totiž není nutné toto vše vědět. Opravdu to stačí jen dělat. Až si přečtete tento článek, pochopíte, jak je vše promyšlené a jak obrovskou transformační sílu tato série má.

Bod karate (meridián tenkého střeva)

Poťukávání na tento bod propouští pocity zaseknutí a dovoluje nám jít vpřed, pustit staré, léčit smutek a být šťastný v přítomném okamžiku.

Bod obočí (medián močového měchýře)

Propouští trauma, zranění a smutek a ustanovuje vnitřní míru a emociální léčení.

Koutek oka (meridian žlučníku)

Poťukávání na tento bod rozpouští odpor a zlost a pomáhá k jasnosti a soucitu.

Bod pod okem (meridián žaludku)

Poťukávání na tento bod propouští strach a úzkost, posiluje klid, spokojenost a pocit bezpečí.

Pod nosem (řídící meridián)

Uvolňuje stud a pocit bezmoci, pomáhá k sebepřijetí, vlastní síle a soucitu se sebou i druhými.

Brada/pod ústy (centrální meridián)

Poťukávání mírní zmatení a nejistotu a posiluje jasnost, jistotu, důvěru a sebepřijetí.

Klíční kost (meridián ledvin)

Poťukávání pouští pocit zaseknutí, pomáhá jít vpřed, důvěru a jasnost.

Body v podpaží (meridián sleziny)

Poťukávání propouští pocity viny, obavy a obscese, posiluje jasnost, důvěru, uvolnění a soucit pro sebe i druhé.

Vršek hlavy (korunní čakra)

Nejde o meridián, ale o místo, kde se mnoho meridiánů prolíná. Jejich poťukáváním se otevírá korunní čakra a umožňuje duchovní napojení a zároveň ukotvuje novou rovnováhu po každém EFT kole.

Alternativní body

V klasické EFT sérii je spousta bodů na obličeji a na hlavě. Co když z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete ťukat na tato místa?

Naštěstí tu jsou body na těle a na rukou. Je možné je používat v libovolném pořadí. Lze je používat samostatně nebo jako doplnění klasického postupu.

Hlavně body na rukou nám umožňují diskrétní ťukání. Stejně jako body klasické, i alternativní body jsou symetricky na obou stranách těla.

Brzlík (sídlo imunitního systému)

Přínosy: poťukávání tohoto bodu aktivuje a vyrovnává imunitní systém. Je skvělé ho poťukávat denně k udržbě fyzického zdraví. Poťukáváním na konci EFT série pomáhá ukotvit nový stav do těla.

Body lymfy (neurolymfatický reflex)

Přínos: masírování jemným tlakem těchto bodů umožňuje rozhýbat stagnaci  lymfy. Je možno takto začínat svou EFT sérii místo užití bodu karate.

Žebra (meridián jater)

Přínos: rozpouští vztek a další primitivní emoce a přináší soucit,  a pocity štěstí, bezpečí, přijetí, transformaci a mír

Bod karate (meridián tenkého střeva)

Poťukávání na tento bod propouští pocity zaseknutí a dovoluje nám jít vpřed, pustit staré, léčit smutek a být šťastný přítomném okamžiku.

Palec (meridian plic)

Přínos: rozpouští negativní myšlení, soudy, potřebu mi  pravdu, smutek a ztrátu, pomáhá k přijetí sebe I druhých, zotavení ze ztráty a schopnost vidět dobro v životě

Ukazováček (meridián tlustého střeva)

Přínos: Pomáhá pokud je težké odpustit sobě, pustit minulost a mít více radosti a klidu v přítomnosti

Prostředníček (meridián oběhu)

Přínos: Pouští úzkost a témata kolem sexuality, umožňuje spojení, uvolnění, velkorysost, přijetí sebe i druhých a důvěru

Malíček (meridián srdce)

Přínos: Rozpouští menší zlost a naštvání a frustrace a otevírá bezpodmínečné lásce, odpuštění, soucitu a péči o sebe

Bod gamut (meridián trojitého ohřívače)

Přínos: rozpouští myšlenkové smyčky a obavy, nastoluje naději, klid, jasnost a spojení pozitivními možnostmi

Zápěstí

Přínos: ve skutečnosti je zde opět vice meridiánových drah. Jejich stimulace rozpouští úzkost a depresi. Pomáhá též při nespavosti a problémech se srdcem.

Toto byla vše teorie a co praxe?

Chceš báječné účinky zakusit v praxi? EFT náplasti obsahují 3 jednoduché EFT série, které můžeš sledovat na videu a pro pokročilejší klidně jen z audia >>>

Upozornění: Tento článek byl přeložen se svolením The Tapping Solution a Nicka Ortnera a je chráněn autorským právem. Kopírování a šíření jeho částí není dovoleno. Pokud ho chcete šířit, uvádějte vždy tento původní zdroj v českém jazyce.

Tagy:
Linda Berger
Jsem žena, manželka i matka, která miluje život a užívání si. Stejně tak moc si užívám objevy v krajině mysli, své i svých klientek.

Co se týče nastavení k penězům a prodeji, studovala jsem v kurzech T. Harv Ekera, Johna Assarafa, C. M. Sheldon, Laury Wright, Margaret M. Lynch a mnoha dalších. Mými mentorkami jsou Lenka Lutonská a Lucie Harnošová.

Krátce shrnuto, učím se od lidí se silnou energií a opravdovým nastavením k bohatství a prodeji. Vše, co se učím moc ráda zase svým způsobem předávám dál. Mými kurzy prošlo už 10 000 žen.

Co můžeš udělat ty? Poznej metodu, díky které budeš prodávat za hodně peněz. nebo Zjisti, co ti brání, žít v bohatství.
Komentáře