Mít nebo nemít finanční cíle?

Mít nebo nemít finanční cíle?

Byla jsem mladá a žila ze dne na den.

“ Ňák bylo, ňák bude.“ Neměla jsem žádné cíle a už vůbec ne ty finanční. V blaženém stavu nevinnosti snoubící se s blbostí jsem chtěla být hlavně spokojená. Ani jsem nesnažila pátrat po tom, co to vlastně je. A taky jsem opravdu moc chtěla, aby byl spokojený můj partner. Co chce on, bylo jasné. Když jsem se z tohoto stavu probudila, byla jsem ve velké (nejen) finanční díře.

Nevěděla jsem, co chci a octla jsem se tam, kde jsem určitě být nechtěla.

Finanční cíle nejsou IN (zatím)

Z výzkumů i praxe vyplývá, že většina lidí nemá žádné finanční cíle. Docela obstojně to vysvětluje, proč většina lidí je v oblasti peněz odkázána náhodě a štěstí. To obvykle funguje nějakou dobu, pak ale…

Nebude náhodou, že snad v každé knize věnované úspěchu a seberozvoji je pozornost věnována právě cílům. Cíle dělí úspěšné od neúspěšných. Není tomu jinak ani v oblasti peněz a životního stylu.

Finanční cíle nejsou zatím in. Nejsou žádné reklamy plné krásných lidí, které by nás lákaly na to, abychom si cíle vytvořili. Ve škole se to také neučíme a doma jen někdo.

Cíle dělí úspěšné od neúspěšných.

 

Je lepší s nimi začít dřív než nás k tomu život donutí. Stačí začít něčím malým, ale začít. Něco lze udělat hned, něco může trvat. Prvním krokem může být i získání informací.

Pár příkladů malých cílů:

  • do 6 měsíců splatit spotřební úvěr
  • vytvořit si návyk splácet kreditku pravidelně celou
  • založit si spoření atd.

Jsou to drobné kroky, ale dlouhodobě mají kumulativní efekt. Podstatný je také jejich vliv na naší identitu ve vztahu k penězům. Jestli sebe vnímám jako někoho, kdo absolutně nemá přehled nebo jako někoho, kdo si zakládá svou finanční budoucnost, je opravdu velký rozdíl.

Jak si vytvořit motivující finanční cíle?

Je jednoduché si říct „chci milión“.  „Chci milión“ za měsíc nebo za rok, za dva?

Osobně si nemyslím, že milión je dobrý cíl pro každého. Jsme přeci každý někde jinde. Dobré je třeba začít navýšením svého současného příjmu o jednu třetinu. Máš-li rád/a výzvy, můžeš částku hned zdvojnásobit.

Čím větší je tvůj cíl, tím lepší plán je třeba mít a hlavně je důležité začít kmitat. Opravdu platí:

Chceš-li mít to, co jsi ještě nikdy neměl, musíš udělat něco, co jsi ještě nikdy neudělal.

 

Začni se konkrétně zabývat tím, jak cíle dosáhnout. Finanční cíle se nemusí týkat jen příjmu, ale i úspor a snížení dluhu. Finančním cílům věnuji celou kapitolu ve svém e-booku zdarma Finance jako zrcadlo vnitřního nastavení.

Cítíš velký odpor k tomu dát si cíle? Určitě jsou období v životě, kdy je fajn dát si od všeho pauzu a nic neplánovat. Pokud v tomto stavu setrváváš dlouho, riskuješ nejspíš stagnaci anebo to, že se staneš součástí cílů jiných lidí. To nemusí být nutně špatné, pokud je to v souladu s tím, co chceš.

Obvyklým důvodem vyhýbání se tomu, dát si cíl (finanční nebo jiný) je podvědomé přesvědčení, že nevyjde. Člověk si tedy podvědomě šetří případné zklamání.

Ještě častěji nám začnou vylézat bubáci. Cítí se novým cílem, směrem nebo snem prostě v ohrožení. Vylézají v různých převlecích, tváří se chápavě i racionálně. Jsou však jenom strach a ten nás většinou drží přesně tam, kde nás chce mít.  Zná nás mnohdy lépe než se známe sami.

S láskou Linda

 

Se svými bloky můžeš zatočit zde.

Tagy:
Linda Berger
Ukážu vám, jak odhodit své vnitřní bloky k penězům a jak se naladit na vlnu hojnosti. Jsem také autorkou eBooků Finance jako zrcadlo vnitřního nastavení a Kladivo na bloky k bohatství.Více o mně dozvíte zde.
Komentáře