Máte finanční cíle?

Z výzkumů i praxe vyplývá, že většina lidi nemá žádné finanční cíle. Není proto ani divu, že většina lidí je, pokud se peněz týče, odkázána náhodě a štěstí, žije od měsíce k měsíci ve stavu jakéhosi doufání. To v lepším případě.

Jistě není náhodou, že v každé, ano v každé, knize věnované úspěchu a seberozvoji je pozornost věnována právě cílům. Cíle dělí úspěšné od neúspěšných. A není tomu jinak ani v oblasti peněz a životního stylu.

„Cíle dělí úspěšné od neúspěšných“

 

Aby vám finanční cíle fungovaly správně, tj. aby vás motivovaly je nutné si je dobře nastavit.

 

Je jednoduché si říct „chci milión“. Cílem je tato částka však, až když jí dáme časový rámec. „Chci milión“ za měsíc, když teď mám 20 000, není cíl, ale žvást. Chtít milión za rok při stejném příjmu znamená zdvojnásobit příjem, to už může být cílem, ač velmi ambiciózním. Je k němu potřeba vytvořit i dobrý plán a začít „kmitat“.

 

Jak si vytvořit motivující finanční cíle?

 

  1. Vyjděte za svého současného platu a navyšte ho o třetinu.
  2. Částku si zapište.
  3. Zapište nebo alespoň věnujte pozornost tomu, co se vám začne odehrávat v hlavě. Je možné, že na povrch začnou vyplouvat vaše bloky. Právě ty, které vám brání cíle dosáhnout.
  4. Cíl opatřete datem, dobrý je horizont jednoho roku. Těžko se plánuje období za 10 let:)
  5. Začněte se zabývat tím, jak cíle dosáhnout.
  6. Finanční cíle se nemusí týkat jen příjmu, ale i úspor a snížení dluhu.

 

U peněžních cílů, stejně jako u ostatních cílů platí, že nejsou svěrací kazajkou, ze které se nelze vyprostit, ale směřováním. Vždy je možno je přehodnotit. To však ještě neznamená, že bychom je neměli mít vůbec.

Cítíte velkou rezistenci k tomu dát si cíle? Určitě jsou období v životě, kdy je fajn dát si od všeho pauzu a nic neplánovat. Pokud v tomto stavu setrváváte dlouho, riskujete buďto stagnaci anebo to, že se stanete součástí cílů jiných lidí. Nyní už vím, že je lepší si určit směr sama:).

Obvyklým důvodem vyhýbání se tomu, dát si cíl (finanční nebo jiný) je podvědomé přesvědčení, že nevyjde. Člověk si tedy podvědomě šetří případné zklamání. Vlastně ho blokuje strach. Opravdu chcete, aby strach dominoval váš život?

Také jsem si prošla obdobím, kdy mým hlavním cílem bylo být spokojená a to bez nějakého dalšího upřesnění, co to vlastně znamená. Mít cíle mi přišlo něco pro kariéristy, kteří se stále za něčím honí. Namlouvala jsem si, že žiju v přítomnosti (kéž by!). A stalo se mi přesně, co jsem popsala v textu výše: byla jsem kolečkem k cílům jiných lidí. To by ještě samo nevadilo, ale tím, že jsem ani pořádně nevěděla, co chci, octla jsem se postupně tam, kde jsem opravdu být nechtěla.

 

 Mějte své cíle. Málé nebo velké, umírněné nebo troufalé, ale své!

 

A stejné je to s cíli finančními, začněte s nimi dříve než vás k tomu život donutí:-). Můžete začít něčím malým, ale začněte. Příkladem malého cíle může být např. do 6 měsíců splatit dluh na kreditní kartě nebo vytvořit si návyk splácet kreditku pravidelně celou, aby nevznikaly úroky, založit si spoření atd. Jsou to drobné kroky, které  však dlouhodobě dělají rozdíl.

Chcete se o finančních cílích dočíst více? V mém eBooku zdarma jim věnuji celou kapitolu, ikdyž trochu z jiného úhlu. Jsou s nimi totiž spojené pozitivní emoce a naladění, ale o tom už se můžete dočíst dál sami :-).

Vaše Linda

Tagy:
Linda Berger
Ukážu vám, jak odhodit své vnitřní bloky k penězům a jak se naladit na vlnu hojnosti. Jsem také autorkou eBooků Finance jako zrcadlo vnitřního nastavení a Kladivo na bloky k bohatství.Více o mně dozvíte zde.
Komentáře