Snažíte se, ale pořád to není ono? Pracujete na sobě už dlouho, ale výsledky buď prakticky žádné, nebo zdaleka ne takové, jaké byste si představovali?
Pokud chceme změnu, je dobré podívat se na 3 pilíře, které hrají roli a které jsou důležité pro dosažení toho, co chceme:
Sem patří to, co zvládáme vědomým úsilím. Psychoterapie, koučink, zvědomování neprospěšných vzorců a jejich vědomý přepis… Podstatou je naše uvědomění a snaha. To samotné je mnohdy málo – na druhou stranu se ale může stát, že přehnaným úsilím celý proces spíš zbrzdíme (více o této možnosti dále v článku).
Například vizualizace, pomocí nichž si chceme do života něco přitáhnout, jsou někde na hranici mezi mentální prací a prací s tělem – naprosto nezbytné jsou u nich pocity, které prožíváme v těle, jinak můžeme vizualizovat jako diví a efekt to mít nebude.
Tady najdeme metody, které můžou jít hluboko do paměti našeho těla, našich buněk. Stává se totiž, že vědomá práce často nestačí, protože naše zážitky jsou zapsané a mnohdy „zamrzlé“ v našem tělesném systému. Aby se mohly dít žádoucí změny, musíme bloky nejdřív rozpustit… a pak propustit.
Mezi metody, které pracují tímto způsobem, můžeme počítat třeba Somatic Experiencing, EFT, kraniosakrální terapii, PSYCH-K a mnohé další.
Náš tělesný a nervový systém má určitou kapacitu – a ta je daná kromě jiného i tím, co je v něm uloženo. Zjednodušeně řečeno, jsou 3 zóny:
Práce s tělem respektuje individuální nastavení těchto zón, protože náš tělesný systém nedovolí překročení kapacity – to znamená vstup do poslední zóny. Zkušený terapeut to ví a dělá jen takovou práci, kterou mu systém klienta dovolí, nesnaží se jít přes.
Jak všichni víme, výstup z komfortní zóny je přínosný. Vede k postupnému jemnému (ne, nepociťujeme to vždy úplně jemně, i tady můžou být změny náročné) rozšiřování kapacity. Na druhou stranu ale překročení hranice mezi druhou a třetí zónou je kontraproduktivní – může způsobit ještě větší zamrznutí a v realitě spíš rezignaci a nečinnost.
Takže práce s tělem jde jednak hlouběji, na druhé straně je velmi ohleduplná k našemu systému. Což se někdy nedá říct o vědomé práci, kde mnozí mají sklon se „přetáhnout“.
Třetí a podstatná část rozvoje jsou akce. Pokud na sobě pracujeme v mentální rovině a podpoříme se i terapiemi na hlubší úrovni, ale nebudeme v životě dělat žádné akční kroky, nedojde k žádoucímu posunu. Proto je nezbytné, opět s respektem k našemu nastavení a momentálním možnostem, jít a konat. 😊
Abych byla praktičtější, podívejme se třeba na téma finanční hojnosti.
Chci víc peněz. Vím, že mám nějaká neprospěšná přesvědčení, ale nejde mi je změnit. Snažím se myslet jinak, ale cítím, že pořád v hloubi duše věřím například tomu, že peníze kazí charakter.
Co s tím?
Tady může pomoct právě nějaký druh práce s tělem – a tím se rozpustí záseky a zamrzlá místa, která mi dřív bránila myslet jinak.
Nebo cítím, že vůbec nemám energii na to, abych si něco vizualizovala, neumím se dostat do pozitivních pocitů – a zase je prostor pro podporu na úrovni těla, pro zvýšení energie. Když se budu snažit vědomě a „přes moc“, ještě víc mě to vyčerpá.
Nebo se mi daří přepisovat destruktivní vzorce, věřím v lepší budoucnost, ale úplně přehlížím příležitosti, které se mi nabízí – nedělám tedy akční kroky.
Taky můžu dělat akční kroky, ale žádné z nich nevedou k dobrým výsledkům – a zase mi může chybět něco v oblasti vědomé práce (například ani netuším, že se vlastně bojím z nějakého důvodu vlastnit větší majetek a tento strach mě v realitě brzdí).
Pokud ano, gratuluju! Pokud ne, nevadí – vždycky je prostor začít dělat věci jinak. A možná teď už víte, na jakou oblast se víc zaměřit.
A na závěr si neodpustím ještě jedno „zastřešeníׅ“.
Přestože máme všechny tři složky vyrovnané, můžeme mít zkušenost, že i tak se pořád jakoby vracíme zpět. Ano, stává se to. Je to normální. Naše téma na nás může vylézat znovu a znovu pod různými úhly. Pod propuštěnou vrstvou se objeví jiná. Možná se máme naučit něco dalšího…
Neméně podstatné jako výše zmíněné 3 oblasti jsou: přijetí, láska k sobě a vytrvalost.
Se všemi propady, které se nám všem občas dějí. S tím, že něco pořád nemůžete naplno vyřešit. Přijměte a „nebojujte“. Nevyčítejte si to. Nakonec teprve z přijetí může vzejít opravdová změna.
Buďte k sobě laskaví, netlačte na sebe. Láska je velmi uzdravující. S láskou přijímejte, když se vám někdy nedaří tak, jak byste si přáli, a nevzdávejte se. Přes nedořešená témata jste v pořádku – žijte a
nacházejte radost.
Byla by škoda, kdybychom jen čekali, až všechno vyřešíme a budeme stoprocentně uzdravení, a zapomínali přitom žít a radovat se ze všeho, co se nám daří.
Mně samotné je už dlouho velkou podporou tento výrok od Samuela Becketta:
„Zkusils to. Selhals. To není důležité. Zkus to znovu. Selži znovu. Selži lépe.“
Ať se vám daří! ❤️